Dövlət Komitəsində Xocavənd rayonunun işğal günü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib
Sentyabrın 29-da Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində Xocavənd rayonunun Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilməsinin 26-cı ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə Dövlət Komitəsinin sədri, sədr müavinləri, departament və şöbə rəhbərləri, Qarabağ Müharibəsi Əlilləri, Veteranları və Şəhid Ailələri İctimai Birliyinin üzvləri, Xocavənd rayonundan olan ziyalılar, “SABAH” qrupunun xocavəndli tələbələri və Koreya Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Kim Çanq-gyunun oğlu Van Kim iştirak ediblər. Torpaqlarımızın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olmuş şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev tariximizin ağrılı səhifələrinin heç zaman unudulmayacağını qeyd edərək, Xocavənd rayonun işğalına səbəb olan amillərdən söz açıb, müstəqilliyin ilk illərində Azərbaycanda ictimai-siyasi böhranın hökm sürdüyünü, səriştəsiz və səbadsız hakimiyyətin respublikanın ərazisinin və əhalisinin təhlükəsizliyini qoruya bilmədiyini diqqətə çatdırıb. Xocavənd rayonunun azərbaycanlılar yaşayan kəndlərinin qəhrəman sakinləri özünümüdafiə qüvvələri yaradaraq uzun müddət düşmənə müqavimət göstərsələr də, 1992-ci il oktaybrın 2-də erməni silahlıları rayonu işğal ediblər. Onların 1992-ci ilin fevral ayında rayonun Qaradağlı kəndində törətdikləri kütləvi qırğın isə Qarabağda xalqımıza qarşı ilk soyqırımı kimi yaddaşlara əbədi həkk olunub və dünya birliyi tərəfindən hələ də öz hüquqi qiymətini almayıb. Xocavənddən didərgin düşmüş əhalinin diqqət və qayğı ilə əhatə olunmasının Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasi hakimiyyətə qayıdışından sonra mümkünləşdiyini vurğulayan komitə sədri bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə güclənən və qüdrətlənən müstəqil dövlətimizin həm məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli, həm də torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi üçün ardıcıl və təsirli tədbirlər həyata keçirdiyini bildirib. Qeyd edilib ki, bu il Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin və Bakının işğaldan azad edilməsinin 100 illiyi münasibətilə keçirilən iki möhtəşəm hərbi parad ölkəmizin gücünü və dövlətimizin qətiyyətini, ərazi bütövlüyümüzün bərpası üçün bütün imkanlara malik olduğumuzu bir daha göstədi. Bununla belə, Azərbaycan münaqişənin dinc vasitələrlə həllinə tərəfdardır və sülh razılaşmasının əldə edilməsi, məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıtması üçün səylərini əsirgəmir. O da qeyd edilib ki, digər məcburi köçkünlər kimi, xocavəndlilərin də normal həyat şəraiti ilə təmin olunması məsələsini Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva şəxsən nəzarətdə saxlayır və bu məqsədlə zəruri tədbirlər görür. Tədbirdə Beyləqan rayonu ərazisində yerləşən Xocavənd qəsəbəsində məcburi köçkünlərin məşğulluğunun təmin edilməsi üçün Koreya Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin həyata keçirdiyi layihə barədə də məlumat verilib. Bildirilib ki, “Arı mənim işimdir” adlandırlan layihə çərçivəsində Xocavənd sakinlərindən bir qrupuna arıçılıqla məşğul olmaq imkanı yaradılıb və bu ildən həmin arıçılıq təsərrüfatında bal hasilatına başlanılıb. Anım mərasimində xocavəndli arıçıların ilk məhsulu nümayiş etdirilib və tezliklə bu təsərrüfatın rayonun işğaldan qurtarılacaq ərazilərinə köçürüləcəyinə inam ifadə olunub. Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev arıçılıq təsəsrrüfatının yaradılması layihəsində fəal iştirakına görə Van Kimə təşəkkürünü bildirib və ona xatirə diplomu təqdim edib. Van Kim diplomat ailəsinin üzvü kimi Azərbaycanda gördüyü qonaqpərvərlikdən danışıb, zəhmətkeş və bacarıqlı xocavəndlilərlə birgə işin uğurlu nəticə verməsindən məmnunluğunu bildirib. Tədbirdə Qarabağ Müharibəsi Əlilləri, Veteranları və Şəhid Ailələri İctimai Birliyinin Xocavənd rayon şöbəsinin sədri, rayon ziyalılarının nümayəndələri, “SABAH” qrupundan olan xocavəndli tələbərlər çıxış edib, torpaqlarımızın azad edilməsi üçün Azərbaycanın dövlətinin apardığı məqsədyönlü və ardıcıl siyasətin tezliklə nəticə verəcəyinə, xalqımızın qələbə gününü də qeyd edəcəyinə böyük ümid və inam bəslədiklərini deyiblər. Sonda Xocavənd rayonunun işğalından bəhs edən filmin nümayişi olub.
27 Aprel, 2024 / Tədbirlər Laçın rayonunun Sus kəndinə köçürüləcək ailələr arasında püşkatma keçirilib

A commemoration event was held in the State Committee on the Anniversary Day of Occupation of Khojavand region
Tədbirlər 29 September, 2018
On September 29, the State Committee for Refugees and IDPs held a commemoration event on the 26th anniversary of the occupation of Khojavand region by the Armenian armed forces. The Chairman, Deputy Chairmen, heads of divisions and departments of the State Committee, members of “Karabakh War Disabled, Veterans and Families of Martyrs” public union, intelligentsia of Khojavand region, students of “SABAH” group from Khojavand and Van Kim, the son of Kim Chang Gyun, the Ambassador of the Republic of Korea to Azerbaijan attended the event. Our martyrs who died for the freedom and territorial integrity of our lands were commemorated with a minute of silence. Noting that the painful pages of our history will never be forgotten, the Chairman of the State Committee Rovshan Rzayev spoke about the factors that caused the occupation of Khojavand region and said that during the first years of independence, there was a socio-political crisis in Azerbaijan, and then the incompetent and unstable power could not protect the territory and population of the country. Although the heroic residents of the villages of Khojavand region inhabited by the Azerbaijani people resisted the enemy for a long time by building self-defense forces, Armenian armed forces occupied the region on October 2, 1992. The massacre committed by them in Garadaghli village in February 1992 has been engraved forever in memories as the first genocide against our people in Karabakh and has not yet received its legal recognition by the world community. Emphasizing that the people displaced from Khojavand have been provided with the attention and care after the return of the Great Leader Heydar Aliyev to the political power, the Chairman of the Committee said that the government of our independent state becoming strong and powerful by the leadership of the President Ilham Aliyev is taking consistent and effective measures to address the problems of internally displaced persons as well as liberation of our lands from the occupation. It was noted that the two military parades on the occasion of the 100th anniversary of the liberation of Azerbaijan Democratic Republic and Baku from the occupation held this year once again demonstrated the strength of our country and determination of our state and proved that we have all opportunities for the restoration of our territorial integrity. Nevertheless, Azerbaijan supports the peaceful settlement of the conflict and endeavors to achieve a peace agreement and ensure the return of internally displaced persons to their homeland. It was also stated that the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva personally keeps the issue of providing the people from Khojavand with normal living conditions, as with other IDPs, under control, and takes necessary measures for this purpose. Participants were also informed about the project implemented by the Embassy of the Republic of Korea in Azerbaijan to ensure the employment of internally displaced persons in Khojavand settlement located in Beylagan region. It was stated that a group of Khojavand residents had been given the opportunity to be engaged in beekeeping within the framework of the project called “Bee is my business”, and honey production had been started in that beekeeping farm from this year. At the commemoration event, the first product of beekeepers from Khojavand was demonstrated and confidence was expressed that soon this farm would be relocated to the territories of the region that will be liberated from the occupation. The Chairman of the State Committee Rovshan Rzayev expressed his gratitude to Van Kim for his active participation in the establishment of the beekeeping farm and presented him a commemorative diploma. Van Kim spoke about the hospitality in Azerbaijan as a member of the family of diplomats and expressed his satisfaction with the outcome of the successful joint work with the hardworking and skilled Khojavand people. The Chairman of Khojavand branch of “Karabakh War Disabled, Veterans and Families of Martyrs” public union, representatives of region intelligentsia, students of “SABAH” group from Khojavand region made speeches at the event, and they said that they have a great hope for the purposeful and consistent policy of the government of Azerbaijan for the liberation of our lands to have a positive outcome and soon our people will celebrate the victory. At the end, a film about the occupation of Khojavand region was demonstrated.