Mətbuat xidmətinin məlumatı 06 Mart, 2019
Martın 5-də gecə 23.30 radələrində Bakı şəhərinin Nərimanov rayon ərazisində, M.Məmmədov küçəsində məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdığı yataqxanada yanğın baş verib.
Bu barədə xəbər alındıqdan dərhal sonra Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Fuad Hüseynov, MKSİF-in direktoru Mahir Abbaszadə və digər məsul işçilər hadisə yerində olublar. Yanğın baş verdikdən sonra Dövlət Komitəsi tərəfindən yaradılmış komissiya hadisə yerinə gedib, siyahıyaalınma aparılıb.
Yataqxananın üçüncü mərtəbəsində Səriyyə Hacıyevaya məxsus otaqda baş vermiş yanğının zəhərli təsirindən 8 nəfər xəsarət alıb, dərhal xəstəxanaya aparılıb. Hadisə nəticəsində Laçın rayonundan məcburi köçkün Eliza Əliyeva və Surxay Əliyev dünyasını dəyişib.
Dövlət Komitəsinin müvafiq şöbəsi tərəfindən yanmış otağın və dəhlizin zərər dəyən hissəsinin təmirinə başlanılıb. Təmir işlərinin çox qısa müddətdə başa çatdırılması üçün zəruri tədbirlər görülür.
Nərimanov rayon icra hakimiyyəti tərəfindən müvəqqəti sığınacaq üçün çadırlar quraşdırılıb.
Yanğın zamanı həyatını itirmiş şəxslərin dəfni və hüzr mərasiminin keçirilməsi Dövlət Komitəsi tərəfindən təşkil edilib.
Yanğının başvermə səbəbləri Fövqəladə Hallar Nazirliyi və prokurorluq orqanları tərəfindən araşdırılır, dəymiş ziyan müəyyənləşdirilir. Araşdırmadan sonra yekun rəy veriləcək. Rəy əsasında müvafiq hüquqi addımlar atılacaq.

Information by the Press Service
Fire broke out in the dormitory where IDPs temporarily settled at M.Mammadov Street in Narimanov district of Baku on March 5 at around 11.30 pm.
Immediately after receiving information about the fire accident, Fuad Huseynov, deputy chairman of the State Committee for Refugees and IDPs, Mahir Abbaszada, director of the Social Development Fund of IDPs and other responsible officers visited the scene.
After the fire, the commission established by the State Committee visited the scene and conducted census.
8 people were injured due to the poisonous effect of fire which broke out in the room of Sariyya Hajiyeva on the third floor of the dormitory and immediately taken to hospital. As a result of the accident, Eliza Aliyeva and Surkhay Aliyev, IDPs from Lachin, died.
The relevant department of the State Committee began repair works for the damaged part of the burnt room and corridor. Necessary measures are being taken to complete the repair works as soon as possible.
Tents were installed for temporary shelter by Narimanov District Executive Power.
The State Committee organized funeral and mourning ceremonies for those who lost their lives during the fire accident.
Causes of the fire are being investigated by the Ministry of Emergency Situations and prosecution authorities, and the damage done is being determined. After the investigation, the final opinion will be given. Relevant legal steps will be taken based on the opinion.