Görüşlər 19 Mart, 2019
Martın 19-da Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində vətəndaşların növbəti qəbulu olub.
Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev, sədr müavinləri, aparat rəhbəri, şöbə və departament rəhbərləri vətəndaşları qəbul edib, onların müraciətlərini dinləyiblər.
Qəbula gəlmiş məcburi köçkünlər, əsasən, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, məşğulluq, status, kommunal xidmətlər, vahid aylıq müavinətin təyin edilməsi ilə əlaqədar müraciət ediblər. Müraciətlərdə qaldırılan məsələlərin araşdırılacağı və qanunvericiliyə uyğun şəkildə həll ediləcəyi bildirilib.
Qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyev məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli, onların mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün ardıcıl tədbirlər həyata keçirir. Minlərlə məcburi köçkün bu il Novruz bayramını tam təmirli rahat mənzillərdə qarşılayır. Yüz minlərlə məcburi köçkünün aldığı vahid aylıq müavinətin məbləği isə, dövlətimizin başçısının sərəncamı ilə aprelin 1-dən 50 faiz artırılır. Bu ilə daha çox sayda məcburi köçkün ailəsinin yeni mənzillərlə təmin edilməsi nəzərdə tutulub. Hazırda Bakı şəhərində və bölgələrdə onlar üçün yeni yaşayış komplekslərinin və qəsəbələrin tikintisi davam etdirilr.
Məcburi köçkünlərin problemlərinə daim həssaslıqla yanaşan Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın tapşırığının icrası məqsədilə, yeni istifadəyə veriləcək yaşayış komplekslərində mənzillərə birinci növbədə, məskunlaşma şəraiti ən ağır olan ailələr köçürüləcəklər.

Görüşlər 19 March, 2019
Chairman of the State Committee Rovshan Rzayev, deputy chairmen, head of administration, heads of divisions and departments received citizens and listened to their appeals.
The IDPs who came to the reception mainly applied related to the improvement of housing and living conditions, employment, status, utilities, and single monthly allowance. It was noted that the issues raised in the appeals will be investigated and resolved according to the legislation.
It was stated that the President Ilham Aliyev takes consistent measures to address the social problems of IDPs and improve their housing conditions. This year, thousands of IDPs celebrate Novruz holiday in fully repaired comfortable apartments. The amount of single monthly allowance received by hundreds of thousands of IDPs is being increased by 50 percent from April 1 by the decree of the head of our state. This year, much more internally displaced families are planned to be provided with new apartments. Currently, construction of new residential complexes and settlements in Baku and in the regions is underway.
In order to implement the instruction of the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva, who constantly treats the problems of IDPs in a sensitive way, families with the most difficult living conditions will be relocated to apartments in the residential complexes to be newly commissioned in the first place.