Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96 illiyinə həsr olunmuş konsert təşkil edilib
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin və Xocavənd Rayon İcra Hakimiyyətinin dəstəyi ilə Kürdəmir Regional Mədəniyyət İdarəsinin Xocavənd Rayon Tuğ Kənd Uşaq Musiqi Məktəbinin kollektivi Bakıda Beynəlxalq Muğam Mərkəzində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96 illiyinə həsr olunmuş “Onu zaman seçib” adlı konsert proqramı ilə çıxış edib.
Tədbirdə Dövlət Komitəsinin və Xocavənd Rayon İcra Hakimiyyətinin rəhbərliyi, millət vəkilləri, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Müstəqil dövlətimizin banisi ulu öndər Heydər Əliyevin xalqımızın tarixi taleyində əvəzsiz yeri olduğu, müasir Azərbaycanı sabitlik və inkişaf yoluna çıxardığı, onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin misilsiz nailiyyətlər qazandığı qeyd olunub.
Dövlətimizin başçısının Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində qətiyyətlə fəaliyyət göstərdiyi, bu münaqişədən əziyyət çəkən insanların, o cümlədən qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, məşğulluğunun artırılması üçün məqsədyönlü iş apardığı, Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın bu məsələlərə xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşdığı bildirilib. Tədbir iştirakçılarına hazırda işğal altında Xocavənd rayonunun tarixi-mədəni abidələri və Tuğ kəndi haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, Xocavənd ərazisində xalqımıza məxsus çoxlu sayda dünya və respublika əhəmiyyətli memarlıq və mədəniyyət abidələri vardır. 1991-ci il oktyabrın 30-da Tuğ kəndi, 1992-ci il oktyabrın 2-də Xocavənd rayonu təcavüzkar Ermənistanın işğalına məruz qaldıqdan sonra bu abidələrin bir çoxu məhv edilib, bəzilərinin isə erməniləşdirilməsinə cəhdlər göstərilib. Xalqımızın qədim yaşayış məskənlərindən olan Tuğun 2 min nəfərlik azərbaycanlı əhalisi hazırda məcburi köçkün vəziyyətindədir.
Azərbaycanın ilk dünyəvi təhsil ocaqlarından biri də XIX əsrdə bu kənddə yaradılıb. Dövlətimizin başçısının 31 oktyabr 2007-ci il tarixli Sərəncamı ilə Tuğ kənd orta məktəbinin 125 illiyi yüksək səviyyədə qeyd edilib. Kənddə uşaq musiqi məktəbi isə 1990-cı ildə fəaliyyətə başlayıb. İşğaldan sonra məktəb Bakının Xəzər rayonunun Şüvəlan qəsəbəsində müvəqqəti sığınacaq tapıb. 2013-cü ildən Qaradağ rayonunun Müşfiqabad qəsəbəsində faəliyyətini davam etdirir. Məktəbdə şagirdlər fortepiano, tar, kamança, qarmon, nağara, xanəndəlik və saz ixtisası üzrə ilkin musiqi təhsili alırlar.
Konsertdə məktəbin müəllim və şagirdləri müxtəlif janrlarda musiqi parçaları ifa ediblər. Maraqlı bədii kompozisiya, həmçinin şeir və rəqs nömrələri ilə zənginləşdirilib.

A concert dedicated to the 96th anniversary of National Leader Heydar Aliyev was held
The collective of Khojavand Region Tugh Village Children`s Music School of Kurdamir Regional Culture Department performed with a concert program “Time chose him” dedicated to the 96th anniversary of National Leader Heydar Aliyev at International Mugham Center in Baku with support of the State Committee for Refugees and IDPs and Khojavand Region Executive Power.
Administrations of the State Committee and Khojavand Region Executive Power, MPs and community representatives attended the event.
It was noted that the founder of our independent state, Great Leader Heydar Aliyev has an indispensable place in the historical fate of our people, he led modern Azerbaijan to stability and development and our country made remarkable achievements with the leadership of his worthy successor, President Ilham Aliyev. It was stated that the head of our state is working hard and purposefully to settle the Armenian-Azerbaijani, Nagorno-Karabakh conflict, solve the problems of the people who suffer from this conflict, including refugees and IDPs, improve their housing and living conditions, and increase their employment, the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva pays particular attention and care to these issues.
The event participants were informed about historical and cultural monuments of Khojavand region and Tug village which are under occupation. It was noted that there are many cultural and architectural monuments of world and national importance belonging to our people in Khojavand. After the occupation of Tugh village on October 30, 1991 and Khojavand region on October 2, 1992 by Armenia, most of those monuments were destroyed and others were tried to be made Armenian.
2 thousand of Azerbaijani population of Tugh village which is one of the oldest settlements of our people currently lives as displaced people. One of the first secular educational institutions of Azerbaijan also was founded in this village in XIX century. The 125th anniversary of Tugh village secondary school was celebrated at the highest level by the Order of the head of our state dated on October 31, 2007. And the village musical school started to operate in 1990. After the occupation, the school found temporary shelter at Shuvalan settlement, Khazar district, Baku. It has been operating at Mushfigabad settlement of Garadagh district since 2013. At school, students receive basic music education in piano, tar, kamancha, accordion, drum, khanende (mugham singer) and saz.
Teachers and students of the school performed musical pieces in different genres at the concert. The interesting artistic composition was also enriched with poetry and dance.