Dövlət Komitəsinin Sədri vətəndaşları qəbul edib
Mayın 7-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin Sədri Rövşən Rzayev vətəndaşların növbəti qəbulunu keçirib.
Dövlət Komitəsinin Sədri əksəriyyəti məcburi köçkün olan vətəndaşları növbəlilik prinsipi əsasında fərdi qaydada qəbul edib, onların müraciətlərini dinləyib. Müraciətlər mənzil-məişət problemləri, vahid aylıq müavinət, status, məşğulluq və digər məsələlərlə bağlı olub. Bütün müraciətlər müvafiq qaydada qeydə alınıb və rəsmiləşdirilib.
Vətəndaşlara bildirilib ki, hər bir müraciət araşdırılacaq, qanunauyğun tədbirlər görüləcək və bu barədə onlara məlumat veriləcək. Diqqətə çatdırılıb ki, Prezident İlham Əliyev məcburi köçkünlərin problemlərinin həllini sosial siyasətin başlıca istiqamətlərindən biri kimi müəyyənləşdirib. Onların mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir, müasir tipli qəsəbələr salınır, hər il minlərlə ailə yeni mənzilə köçürülür. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın tapşırığı əsasında, məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşma yerlərində müntəzəm monitorinqlər aparılır, ən ağır şəraitdə yaşayanlar müəyyənləşdirilir və onlar yeni mənzillərə birinci növbədə köçürülürlər.
Qeyd edilib ki, Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə bu il aprelin 1-dən məcburi köçkünlər və onlara bərabər tutulan şəxslər üçün vahid aylıq müavinətin məbləği 50 faiz artırılıb. Məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün respublikanın müxtəlif bölgələrində yaşayış binalarının tikintisi davam etdirilir.
Xatırladaq ki, Dövlət Komitəsinin Sədri tərəfindən vətəndaşların qəbulu hər həftənin çərşənbə axşamı günü keçirilir.

Chairman of the State Committee received the citizens
Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs, held the next reception of citizens on May 7.
Chairman of the State Committee received citizens consisting mostly of IDPs individually by turns and listened to their appeals. The appeals were related to housing and living problems, single monthly allowance, status, employment and other issues. All appeals were accordingly recorded and formalized. Citizens were said that each appeal will be investigated, appropriate measures will be taken according to legislation and they will be informed about it.
It was pointed out that the President Ilham Aliyev defined the solution of IDP problems as one of the main directions of social policy. Consistent measures are being taken to improve their housing and living conditions, modern-type settlements are built, and every year thousands of families are relocated to new apartments. Based on the instruction given by the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva, regular monitoring is carried out in IDP`s temporary settlements, those living under the most severe conditions are identified and they are relocated to new apartments in the first place.
It was stated that according to the Order of the President Ilham Aliyev, the amount of single monthly allowance for IDPs and persons equated to them was increased by 50 percent from April 1. Construction of residential buildings in different parts of the country is underway to improve the housing and living conditions of IDPs.
It should be reminded that the reception of citizens by Chairman of the State Committee is held every Tuesday.