Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümü münasibətilə anım tədbiri keçirilib
Mayın 10-da Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümü münasibətilə anım tədbiri keçirilib.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə, Ulu Öndərin Komitədəki büstünün önünə gül qoyaraq, onun xatirəsinə ehtiramlarını bildiriblər. Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev, Yeni Azərbaycan Partiyası Yasamal Rayon Təşkilatının sədri Tağı Əhmədov, Laçın rayonundan məcburi köçkün Əmirxan Zeynalov və başqaları çıxış edərək Ulu Öndər Heydər Əliyevin xalqımızın taleyində və dövlətçilik tarixində müstəsna xidmətlərindən söz açıblar. Qeyd edilib ki, parlaq xatirəsi hər bir vətənpərvər azərbaycanlı üçün əziz və unudulmaz olan Heydər Əliyevin möhtəşəm siyasi fəaliyyəti daim Azərbaycanın hərtərəfli inkişafının təmin edilməsinə, sosial-iqtisadi potensialının artırılmasına, mədəni-mənəvi dəyərlərinin zənginləşdirilməsinə yönəlib. Xalqımızın dahi oğlu hələ sovet hakimiyyəti illərində, respublikaya rəhbərliyinin birinci dövründə geniş miqyaslı quruculuq işləri aparıb, milli oyanışa rəvac verən mühit yaratmağa nail olub. Məhz həmin dövrdə yaradılmış potensial və dəyərlər Azərbaycanın müstəqilliyi üçün möhkəm zəminə, suverenliyimiz üçün təminata çevrilib. Xalqımıza qarşı əsrlər boyu düşmənçilik edən erməni millətçiləri Azərbaycan əraziləri ilə bağlı çirkin niyyətlərini gerçəkləşdirmək cəhdlərinə də Heydər Əliyevin siyasi hakimiyyətdən uzaqlaşdırılmasından sonra başlyıb və bu niyyətlərinə qismən nail olublar. Belə fikir əminliklə bildirilib ki, əgər Ulu Öndər respublikada siyasi rəhbərlikdə olsaydı, nə Qarabağda separatçılıq baş qaldıra bilərdi, nə torpaqlarımız işğal edilərdi, nə də xalqımız qaçqınlıq, köçkünlük faciəsi ilə üzləşərdi. Azərbaycanın ən ağır vaxtında xalqın çağırışı ilə siyasətə qayıdan və özünəməxsus cəsarətlə müstəqil dövlət quruculuğuna başlayan Heydər Əliyev qısa müddətdə ölkəni iflasdan, xalqı ümidsizlikdən xilas etdi. Bir milyondan çox qaçqın və köçkünün problemlərinin həlli istiqamətində məqsədyönlü dövlət siyasətinin də əsası məhz bundan sonra qoyuldu. Ulu Öndər apardığı uğurlu xarici siyasətlə beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini ölkəmizin üzləşdiyi humanitar fəlakətə cəlb etdi, Qarabağ həqiqətlərini dünada düzgün dərkinə nail oldu. Müdrik və uzaqgörən rəhbərin təşəbbüsü ilə Neft Fondunun ilk vəsaitləri qaçqın və məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılmasına yönəldildi və bu ənənə indi də davam etdirilir.
Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən həyata keçirilən siyasət bu gün onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Məcburi köçkünlərin problemlərini sosial siyasətin prioritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edən dövlət başçısı onların mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, məşğulluğunun təmin edilməsi, maddi rifah halının yüksəldilməsi üçün mühüm işlər görür. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva hələ də qəzalı və ağır şəraitdə yaşayan məcburi köçkün ailələrinin ilk növbədə köçürülməsi ilə bağlı verdiyi tapşırığın icrasını nəzarətdə saxlayır.
Tədbirdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin yaratdığı Yeni Azərbaycan Partiyasının dövlətçiliyimizin daha da gücləndirilməsində, xalqımızın rifahının yüksəldilməsində, cəmiyyətimizin sağlam siyasi-mənəvi prinsiplər əsasında inkişafında rolundan bəhs edilib. Dövlət Komitəsinin strukturlarına çalışan 30-dan çox əməkdaşın partiyaya üzv olmaq barədə müraciətinə baxılıb. *** Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin kollektivi mayın 10-da Fəxri Xiyabanda da olub, Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək, onun önünə əklil və gül qoyublar.

A commemorative event was held on the occasion of the 96th anniversary of Great Leader Heydar Aliyev
Tədbirlər 10 MAY, 2019
On May 10, the State Committee for Refugees and IDPs held a commemorative event dedicated to the 96th anniversary of Great Leader Heydar Aliyev.
The event participants firstly laid flowers at the bust of Great Leader and expressed their respect for his memory.
Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs, Taghi Ahmadov, Chairman of the New Azerbaijan Party Yasamal District Organization, Amirkhan Zeynalov, IDP from Lachin and others made speech and spoke about Great Leader Heydar Aliyev`s exceptional services in the fate of our people and statehood history.
It was noted that the great political activity of Heydar Aliyev, the glorious memory of whose is dear and unforgettable for every patriotic Azerbaijani, is constantly directed to ensuring comprehensive development of Azerbaijan, increasing its socio-economic potential and enriching its cultural and moral values. The great leader implemented wide building work and achieved to create an environment improving national revival still during the Soviet era, in the first period of his administration. The potential and values built namely during that period have become a solid ground for Azerbaijan`s independence and a guarantee for our sovereignty.
Armenian nationalists who performed hostile acts to our people for centuries started their attempts to commit their hideous intentions regarding the Azerbaijani lands after Heydar Aliyev being detracted away from the political power and they partly achieved their intentions. Such opinion was expressed assuredly that if Great Leader had been in the political administration of the republic, no separatism would have been arisen in Karabakh, our lands would have not been occupied, and our people would have not face the disaster of being refugees and IDPs.
Heydar Aliyev, who returned to political power with the appeal of people in the most difficult time of Azerbaijan and started independent state building with a great courage, rescued the country from decline and people from despair in a short time. Foundation of the purposeful state policy in solving the problems of more than one million refugees and IDPs was laid after that. The Great Leader attracted the attention of international community to the humanitarian catastrophe facing our country with the successful foreign policy pursued by him, and achieved the truths of Karabakh to be properly perceived throughout the world. The first funds of Oil Fund were directed to the improvement of the housing and living conditions of refugees and IDPs at the initiative of the wise and farsighted leader, and this tradition today is still going on.
The policy pursued by Great Leader Heydar Aliyev is being successfully continued by his worthy successor, President Ilham Aliyev. The head of state who defined the problems of IDPs as one of the priorities of social policy implement important work to improve their housing and living conditions, ensure employment and raise material wellbeing. The First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva keeps the implementation of instructions given by her about relocation of the internally displaced families still living in damaged buildings and under severe conditions in the first place under control.
They spoke about the role of the New Azerbaijan Party founded by Great Leader Heydar Aliyev in further strengthening our statehood, raising the wellbeing of our people, and development of our society based on proper political and moral principles. The appeals of more than 30 employees of the State Committee on joining the party were considered.
***
On May 10, the staff of the State Committee for Refugees and IDPs visited the grave of Great Leader Heydar Aliyev in the Alley of Honor and laid wreath and flowers at the grave.